۱۳۹۸ دوشنبه ۲ ارديبهشت
برگزاری نشست تخصصی چرا زیست شناسی بی همتا است؟
در راستای سخنرانی های هفته پژوهش دانشکده علوم زیستی دانشگاه الزهرا (س) نشست چرا زیست شناسی بی همتا است در روز شنبه مورخ 24/9/97 از ساعت 13 الی 15:30 در آمفی تئاتر دانشکده هنر برگزار شد. در این نشست ابتدا آقای دکتر محمودی پست دکترا انستیتو پاستور ایران در مورد "کاربرد تاکسونومی یا آرایه شناسی " صحبت کردند. صحبتهای ایشان با تعریف تاکسونومی، انواع دسته بندی آن و تاریخچه این علم آغاز شد و در ادامه به مثالهای کاربردی زیاد این حوزه در علوم مختلف مانند پزشکی، دفع آفات و حفاظت از تنوع زیستی اشاره شد. از مثالهای ذکر شده شناسایی گونه های مختلف پشه آنوفل در جهان و ایران بود که ناقل بیماری مالاریا هستند . همچنین به نقش تاکسونومی و فعالیتهای پژوهشی انجام شده در جهان و در کشور پیرامون بیماری طاعون و مخازن طبیعی آن پرداخته شد و تاکید شد که بدون استفاده از شناسایی گونه های ناقل اتخاذ تصمیم های بهداشتی ممکن نیست. در پایان به لزوم همکاری های بین رشته ای برای مقابله با مسائل علمی و ارائه راه کارهای عملی اشاره شد. ایشان سخنرانی خود را با ذکر این نقل قول از استاد فقید دکتر درویش به پایان رساندند که ما نسبت به علم مدیون هستیم و این دین را با انجام کارهای علمی می توانیم ادا کنیم. 
سپس آقای دکتر تهمتنی هیئت علمی پژوهشگاه رویان سخنرانی خود را در مورد "سلولهای بنیادی: امید پزشکی آینده"ارائه نمودند. در این سخنرانی به استفاده از سلولهای بنیادی در درمان بیماریها پرداخته شد. به عنوان مثال به بیماری دیابت اشاره شد که از هر یازده نفر یک نفر به این بیماری مبتلا است و درمانهای کلاسیک راه حلهای مناسب و قطعی برای این بیماری نیستند. سپس به چگونگی درمان این بیماری از طریق سلولهای بنیادی و مطالعات جدید در این حوزه که در پژوهشگاه رویان انجام می شود پرداخته شد و به برخی از این مطالعات از طریق جانوران مدل و تراریخت در پژوهشگاه در حال انجام است اشاره کردند. همچنین در مورد کارهایی که در سطح جهانی در این زمینه در حال انجام است صحبت کردند و بیان نمودند که مشاور علمی بسیاری از شرکتهای بزرگ دارویی و تحقیقاتی دنیا زیست شناسان هستند. در پایان دکتر تهمتنی به این مساله اشاره کردند که سنگ بنای تمام مطالعات کاربردی دانش کلاسیک است و نمیتوان بدون دانستن این دانش توقع انجام کارهای علمی کاربردی داشت و به دانشجویان توصیه کردند که به دنبال فراگیری شیوه های جدید، بین رشته ای و مشترک باشند.
در پایان آقای دکتر قانیان هیئت علمی پژوهشگاه رویان صحبتهای خود را با عنوان"مهندسی بافت" ایراد نمودند. در این بخش به کاربرد علوم دیگر مانند مهندسی پلیمر در طراحی بافت پرداخته شد. ابتدا در مورد اهمیت این بخش از زیست شناسی و رویای انسان برای تولید اندام های کامل صحبت کردند و سپس به تحقیقات انجام شده در جهان و موسسه رویان اشاره کردند. ازجمله موارد مطرح شده چالش های ورود سلولهای بنیادی به بدن بیماران بدون ماتریکس خارج سلولی بود که برای این مشکل از داربستهای سلولی استفاده میشود. این داربستها یا با روش حذف سلولهای زنده از بافتهای زنده که جزء زباله های زیستی هستند و در برخی جراحی ها دور ریخته می شوند، به دست می آیند. مانند بافت پریکارد قلب و یا زباله های جنینی مانند پرده آمنیون. روش دیگر سنتز مصنوعی داربستهای سلولی است. از این روشها برای موفقیت سلولهای بنیادی وارد شده به بدن انسان استفاده می شود. از روشهای دیگر استفاده از پرینترهای سه بعدی زیستی است که در پژوهشگاه رویان فن آوری آن وجود دارد. 
در پایان جلسه سخنرانان به پرسشهای دانشجویان پاسخ دادند.

 

تاریخ:
1397/09/24
تعداد بازدید:
85
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
دانشگاه الزهرا
 تهران،دانشگاه الزهرا،خیابان ده ونک،دانشکده علوم زیستی    bio[at]alzahra.ac.ir
کدپستی : 1993893973 تلفن : 982188058912+
فاکس :
982188058912+
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.