..:: درباره دانشکده » معرفی ::..
سه شنبه 30 مرداد 1397
New Page 1
ساختار سازمانی دانشکده

 اعتبار پژوهشی(گرنت)
آرشیو اخبار دانشکده

فرم‌ها و آیین‌نامه‌ها

 قرارداد های بررسی رساله و پایان نامه ها
همایش‌ها و سمینارها
 شهریه دانشجویان 
مجلات

 خلاصه آیین نامه ترفیع اساتید
آیین نامه ارتقای مرتبه اساتید 
راهنمای آیین نامه جدید ارتقاء
فهرست نشریات معتبر
 فهرست نشریات نامعتبر
انجمن‌های علمی دانشجویی
کارگاه‌ها

لیست پایان‌نامه ها

تالیفات اساتید
فرایندها
نظرات و پیشنهادات
 منشور اخلاقی
درباره دانشکده علوم زیستی

گروه زيست‌شناسي دانشگاه الزهرا در سال 1362 باهمكاري 5 نفر از اعضای هيئت علمي و جذب دانشجو در رشته دبيري زيست‌شناسي پايه‌گذاري گرديد. سالهاي بعد با جذب هیات علمی در زمینه های ميكروبيولوژي، بيوتكنولوژي، علوم گياهي، علومجانوري و بيوشيمي، دانشگاه الزهرا در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد گرايشهاي متنوع زيست شناسي، شروع به جذب دانشجو نمود     .

در طول سالیان متمادی، گروه زیست شناسی در کنار سه گروه "ریاضی"، "فیزیک" و "شیمی" در دانشکده‌ای تحت عنوان "دانشکده علوم پایه" حضور داشت که به دنبال موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشکده علوم پایه در تابستان سال 1393 به سه دانشکده مجزا تفکیک گردیده و این دانشکده به "دانشکده علوم زیستی" تغییر نام یافت. در حال حاضر دانشکده علوم زیستی با سه گروه بیوتکنولوژی، علوم گیاهی و میکروبیولوژی در حال فعالیت می‌باشد.

هدف این دانشکده تربیت دانشجویان خلاق و دارای سطح علمی عالی در زمینه علوم زیستی، محققین برجسته در جهت انجام پروژه‌های زیستی مورد نیاز کشور جهت استقلال زیستی و قطع وابستگی از کشورهای دیگر، مهیاسازی محیطی آرام و صمیمی جهت راحتی دانشجویان و اساتید و تمرکز ایشان بر روی دروس و فعالیت‌های عملی و پروژه‌های تحقیقاتی و همچنین ارائه خدمات در زمینه فناوری و امکانات آزمایشگاهی زیست شناسی به کلیه فعالان امور پژوهشی و تحقیقاتی در سطح کشور می‌باشد.

اساتید این دنشکده در امر آموزش واحد "تنظیم خانواده" به دانشکده‌های دیگر خدمات ارائه می‌دهند.

گروه‌های آموزشی:

1-میکروبیولوژی: پذيرش دانشجو در رشته ميكروبيولوژي دوره هاي كارشناسي ، كارشناسي ارشد و دكتري به ترتيب در سالهاي 1370 ، 1374 و 1388 از طريق آزمون سراسري صورت پذیرفت.

2- علوم گیاهی: در رشته علوم گياهي جذب دانشجو در سطح كارشناسي و كارشناسي ارشد به ترتيب از سالهاي 1376 و 1380 شروع شد. دانشجويان کارشناسی ارشد علوم گياهي در حال حاضر در دو گرايش "فيزيولوژي گياهي" و "سيستماتيك و اكولوژي گياهي " ادامه تحصيل می‌دهند.

3-- بیوتکنولوژی: رشته بيوتكنولوژي در سطح كارشناسي از سال 1381 و در سطح كارشناسي ارشد از سال 1387 راه‌اندازي شده و شروع به جذب دانشجو نمود. از سال 1393 مقطع دکتری بیوتکنولوژی با جذب دانشجو راه‌اندازی شد.

کارشناسی ارشد: در رشته بيوشيمي از سال 1379 مقطع كارشناسي ارشد دایر شده و در رشته بیوفیزیک اولین دوره پذیرش دانشجو در سال 1393 صورت گرفته است.

در حال حاضر كادر علمي دانشکده علوم زیستی شامل 27 نفر عضو هيئت علمي شامل (16 نفر استاديار ، 10 نفر دانشيار و يك نفر استاد) می باشد.

تعداد دانشجويان شاغل به تحصيل در رشته ها و گرايشهاي مختلف دانشکده علوم زيستی به شرح زير است:امکانات آموزشی و پژوهشی:

سایت رایانه - کتابخانه تخصصی علوم زیستی - آزمایشگاه‌های آموزشی و تخصصی زیست‌شناسی گیاهی و میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی - اتاق سمعی و بصری - هرباریوم


مقطع

كارشناسي

كارشناسي ارشد

دكتري

نام رشته

روزانه      شبانه

روزانه        شبانه

-

ميكروبيولوژي

138         28

30             -

29

علوم گياهی

139         22

62             -

-

بیوتکنولوژی

141         26

22             -

5

بيوشيمی

-           -

7              -

-

بیوفیزیک

10             2

-